Ismerjétek meg Juliana Escobart
Ismerjétek meg Juliana Escobart, egy kolumbiai harmadik országbeli állampolgárt (TCNt), aki a MIraGE első magyarországi tréningjén résztvevőként vett részt, majd a másodikra már szakértőként tért vissza, hogy üzleti sikereiről meséljen, eti sikereiket, és segítsen más TCNeknek a munkaerőpiaci elhelyezkedésben. A Szubjektív Értékek Alapítvány egy mentorprogramban is folytatta vele a közös munkát, amely migráns nők vállalkozásának beindítását segíti.
Miért éppen Magyarország?
2019-ben jöttem Magyarországra, mesterszakos tanulmányokat folytatni. Személyes okokból választottam az országot.
Milyen üzleti céljaid vannak Magyarországon?
Jelenleg marketinggel, üzletfejlesztési kutatással, és import/export tanácsadással foglalkozom. Időnként grafikai tervezéssel is megkeresnek, ahol reklámokat, prezentációkat, brosúrákat stb. készítek.
Üzleti célom jelenleg az, hogy segítsek a magyar kisvállalkozásoknak a spanyol és francia nyelvű piacokra való nyitásban. Igyekszem emellett közepes méretű külföldi cégeknek is segíteni a magyar munkaerőpiacra való belépésben.
Hogyan jött ez az ötlet?
A mesterképzés befejezése előtt gondolkodtam, hogy milyen lehetőségkkel maradhatok Magyarországon. Nem szerettem volna ismét munkavállalási engedélytől függeni – mert általában ezek az engedélyek egy-egy céghez kötnek, de például ha felmond az ember, akkor limitált időn belül el kell hagyni az országot, vagy új tartózkodási engedélyt kell kérvényezni. A jövedelemszerzés célú tartózkodási engedéllyel egy kicsit nagyobb szabadság jár, ezért az volt a cél.
Ekkor már volt néhány ügyfelem, akikkel a korábbi szakmai múltam révén, illetve start-up rendezvényeken találkoztam, és akiknek szükségük volt a szolgáltatásaimra, így már viszonylag magas jövedelemmel rendelkeztem, amikor elkezdtem a vállalkozásomat.
Milyen nehézségekkel szembesültél a vállalkozás beindítása során?
A nyelv nagy akadályt jelentett számomra, még mindig küzdök az elsajátítással. Emellett nagy stressz volt számomra egy új országban, új szabályok között helytállni. Az első problémám az volt, hogy a bevándorlási hivatal rendszerébe írt adataim nem egyeztek az adóhivatali adatokkal, így mindegyiket ki kellett javítanom.
Hogyan értékelnéd a Szubjektív Értékek Alapítvány TCNeknek tartott tréningjeit?
Úgy gondolom, hogy ez egy nagyon komplex, multidiszciplináris tréning, ami magába foglalja a pénzügyeket, az üzleti életet, a marketinget, az e-kereskedelmet, az adózást és a jogi szabályozást is. Ez egy kiváló program, amely elegendő információt és minden szükséges eszközt megad ahhoz, hogy egy harmadik országbeli vállalkozó beléphessen a magyar munkaerőpiacra.
Mit javasolnál más bevándorlóknak és harmadik országbeli állampolgároknak, akik vállalkozást szeretnének alapítani Magyarországon?
Azt javaslom, hogy alaposan nézzenek utána, hogy melyik adórendszer a legideálisabb számukra, illetve milyen tartózkodási engedélyre van szükségük. A vállalkozás elindítása előtt azt is érdemes átgondolni, hogy valóban igény lesz-e a termék vagy szolgáltatás iránt. Nézzenek utána annak is, hogy szükségük van-e engedélyre az adott tevékenységhez. Nem javaslom, hogy egyedül próbáljanak meg vállalkozást bejegyeztetni, mivel ez egy nagyon nehéz, és kritikus fontosságú folyamat, amit hozzáértő ügyvéd vagy könyvelő tud elvégezni.
Photo: Getting (self-)employed as a TCN in Hungary tréning, 2021 szeptember